Psikoteknik Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Psikoteknik raporu alan ticari araç sürücülerinin almış oldukları psikoteknik raporu 5 yıl süre ile geçerlidir. 5 yılın sonunda tekrar bu psikoteknik raporu almaları gerekmektedir. Ordu Psikoteknik Merkezinden psikoteknik raporu alan sürücülerin rapor tarihi dolmadan 15 gün önce hatırlatmaları yapılmaktadır.

5 yılın sonunda psikoteknik raporu geçerliliğini kaybeder ve tekrar çıkarmak için ilk defa alınıyormuş gibi gerekli evraklar ile psikoteknik merkezine başvuru yapılır ve teste girilir. Test olumlu sonuçlanırsa 5 yıl geçerli olacak yeni psikoteknik belgesi verilir.

Psikoteknik belgesi yenileme fiyatı yeni rapor alıyormuş gibi ücretlendirilir. Psikoteknik belgesi yenileme diye bir şey aslında yoktur. Bu raporun geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yıl geçtikten sonra sürücünün aynı yetenek testlerine girip sürücü olmaya uygun olup olmadığı test edilir.

Ticari araç sürücülerine psikoteknik belgesi zorunludur. Psikoteknik belgesi olmayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Psikoteknik belgeniz yoksa ya da 5 yıl geçerlilik süresi dolduysa mutlaka güvenilir bir psikoteknik merkezine gidip psikoteknik raporunuzu edinmelisiniz.