Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde Psikoteknik ile ilgili sorularının cevabını bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Psikoteknik Nedir?

Bireylerin çalışma şartlarına ne kadar uyum sağlayabildiğini, dayanıklıklarını, o işte ne kadar zaman geçirebildiğini çalıştığı saat müddetçe ne kadar verim verebildiğini kapsamlı olarak belirleyen bir araştırma yöntemidir.

Ayrıca kişilerin fiziksel olarak bir kusuru olup olmadığına testlerle uygulamalı olarak karar veren, ehliyet almak isteyen kişilerin ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı olup olmadığını anlayan yöntemdir.

Psikoteknik Belgesi Nedir? Kimler Psikoteknik Belgesi Almak Zorundadır?

Psikoteknik Belgesi, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki çalısanlar tarafından ehliyet almak isteyen kişilere psikolog ve bilgisayar destekli simülatörler eşliğinde yapılan testler sonucu verilen belgedir. Belgenin verilebilmesi için sürücü adayının bu testlerden istenilen düzeyde basarılı olarak geçmesi gerekir.
Ticari araç kullanan sürücülerin alması gereken src belgesi ile birlikte psikoteknik belgesi, 2918 sayılı karayolları taşıma yönetmeliğine göre, eşya taşıma ve yolcu taşıma araçlarını kullanan sürücülerinin yeterlilik sınavından geçmesini zorunlu kılmıştır.

Psikoteknik Belgesi Ne İşe Yarar?

Karayolu Taşıma Yönetmeliğie göre sürücülerde aranan şartlardan birisi Src Belgesi ve Psikoteknik Belgesine sahip olunmasıdır. Bunun yanında aşağıdaki sebepler doğduğunda da psikoteknik belgesi alınmalıdır.

 • Ehliyetin yasal nedenlerle geri alınması halinde, tespit edilen kural ihlallerinin sürücülük için gerekli yetenek ve becerilerin eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığına ilişkin bir sonuca varılması amacıyla
 • Sürücü olması uygun olmayan kişilerin belirlenmesi amacıyla
 • Mesleği sürücülük olan kişilerin çalışmaya devam ettikleri sürücülük açısından uygun olup olmadıklarının belirlenmesi amacıyla
 • Yüksek sürücülük performansı gerektiren alanlar için sürücü seçimi amacıyla (ağır vasıta sürücülüğü, uzun yol sürücülüğü, yolcu taşımacılığı gibi)

Psikoteknik Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Psikoteknik raporu alan ticari araç sürücülerinin almış oldukları psikoteknik raporu 5 yıl süre ile geçerlidir. Bu sürenin dolmasının ardından raporu tekrardan almaları gerekmektedir.

Psikoteknik Belgesi Almak İçin Teste Girmek Gerekli Midir?

Psikoteknik belgesi almak için en az 1 saat psikolog eşliğinde simülatör cihazına girmesi gerekir.

Bu süreden az olması sağlıklı olmaz ve gerekli azami şart bu koşullarda belirlenmiştir.

Psikoteknik Testi İçin Bilgisayar Bilmek Gerekli Midir?

Test için kesinlikle bilgisayar bilgisine ihtiyaç yoktur.

Psikoteknik Belgesi Almak İçin Hangi Testler Uygulanmaktadır?

 • Muhakeme Testi
 • Sürekli Dikkat ve Problem Çözme Testi
 • Görsel Süreklilik Testi
 • Seçici Dikkat/Dikkat Düzeyi Testi
 • Tepki Kalitesi ve Hızı
 • Takistoskopik Trafik Algı Testi
 • Hız ve Mesafe Algılama Testi

Psikoteknik Kartım Var Geçerli Midir?

Psikoteknik muayene sonucunda psikolog, psikiyatri doktor imzalı ve İl Sağlık Müdürlüklerinden onaylı raporunuz çıkar ve size teslim edilir. Kartınızın yasal bir geçerliliği yoktur.

Psikoteknik Belgemi Ne Kadar Sürede Alabilirim?

Teste girdikten sonra 1 gün içerisinde alabilirsiniz.

Psikoteknik Teste Girdikten Sonra Belgemi Nasıl Onaylatabilirim?

Psikoteknik belgenizi kurumumuzun anlaşmalı olduğu hastaneden psikiyatriste onaylatabilirsiniz.

Alkolden Ehliyetime El Kondu Psikoteknik Belgesi Almalı Mıyım?

Uyuşturucu ve keyif verici madde almış sürüler ve alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır. Aksi halde sürücü belgeleri geçici olarak alınır. Ehliyeti alınan sürücüler ehliyetlerini tekrar almak istediklerinde Emniyet Genel Müdürlüğü şartlarından biri de psikoteknik değerlendirmeden geçme zorunluluğudur. (Sürücünün geriye doğru 5 yıl içinde 3 ve 3ten fazla alkol kullandığı tespit edilenler)

100 Ceza Puanımı Doldurdum. Psikoteknik Belgesi Almalı Mıyım?

100 ceza puanını ilk defa dolduranlar (ehliyetini 2 ay kaptıranlar) Sürücü Kurslarında 35 saatlik Trafik ve Çevre Bilgisi Eğitimlerine katılmak zorundadır. Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını ikinci defa dolduranlar (ehliyetini 4 ay kaptıranlar) ise Psiko-teknik muayeneden geçerek süre bitiminde ehliyetlerini geri alabilirler.

Hız Aşımı Sebebiyle Ehliyetimi El Konuldu Psikoteknik Belgesi Almalı Mıyım?

12 ayda yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını 5 defa %30’dan fazla olacak şekilde aşan sürücülerin ehliyetlerini geri alabilmeleri için psikoteknik testine girmeleri zorunludur.

Bizi Arayın

Daha fazlası için aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

0544 232 55 52

Hemen Ara