E-Devlet Üzerinden Psikoteknik Belgesi Sorgulama

E-devlet Psikoteknik raporu sorgulama için sürücüler e-devlet şifresi ile giriş yapıp raporlarının olup olmadığını sorgulatabilirler. E-devlet psikoteknik raporuna e-rapor üzerinden ulaşamayan sürücüler rapor aldıkları kuruma danışabilirler.

Psikoteknik belgesi Sağlık Bakanlığının denetiminde ruhsatlı kurumlar tarafından kişinin bedensel ve psikolojik durumunun sürücülük yapmaya uygun olup olmadığını, psikolog eşliğinde simülatör cihazlarla 1 saat test edilmesi sonucunda alınabilen bir belgedir.

Psikoteknik belgesi artık ıslak imzalı olarak verilmemekte e-rapor olarak düzenlenip e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir.

Psikoteknik belgesi eski yönetmeliğe göre üç nüsha halinde düzenlenir, testi uygulayan psikoloğun kaşesi ve imzası ile adaya verilir aday bu raporu psikiyatri muayenesinden geçtikten sonra psikiyatri hekimine onaylatıp nihai sonuçlu raporuna sahip olmaktaydı.

Ancak imza kaşe sorunları belgenin güvenilirliği ve manuel rapor olmasının getirdiği problemler (kayıp olması, yıpranması, kaşe ve müdür imzasının eksik olması ya da sahteliği) gibi sebeplerden, teknolojinin de gelişmiş olmasıyla birlikte psikoteknik e-devlet kapsamına alınmış olup, sürücü testten çıktıktan sonra test sonucu sağlık bakanlığının düzenlediği sistem üzerinden testi uygulayan psikolog tarafından bilgisayar ortamında oluşturulmaktadır.

Psikoteknik Belgesi E-Devlet’ten Nasıl Alınır?

Psikoteknik Belgesini e-devlet üzerinden sorgulamak için E-Rapor kapısı oluşturulmuştur ve çalışmaya başlamıştır. Sürücülerin 5 yılı dolmamış psikoteknik belgeleri bulunmakta ise raporlarını e-devlet’e girip sorgulatması gerekmektedir.

E-devlet psikoteknik belgesi sorgulama için öncelikle e-devlet şifrenizi PTT’den almanız gerekmektedir. Şifreniz varsa ya da şifrenizi aldıysanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

E-devlet psikoteknik belgesi almak için aşağıdaki ekrandan e-devlet’e giriş yapınız.

E-devlet Psikoteknik

Giriş yaptıktan sonra e-devlet psikoteknik belgesi sorgulama için arama kısmına psikoteknik yazdığınızda aşağıda göründüğü gibi e-devlet psikoteknik raporu sorgulama seçeneği karşınıza çıkacaktır.

E-devlet Psikoteknik Raporu

Buna tıkladıktan sonra eğer psikoteknik raporunuz yok ise kaydınınız bulunmamaktadır uyarısı karşınıza çıkacaktır. Eğer psikoteknik raporunuz var ise belgeniz gözükecektir. Buradan e-devlet psikoteknik raporunuzu görüntüleyebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

Psikoteknik E-devlet

Ordu Psikoteknik Merkezi ile 1 saat içerisinde psiko-teknik raporu alabilirsiniz.